Milyarder İsim Kripto Para İçin Yükseliş Senaryosu Yazdı!

Bill Ackman, Pershing Square Capital Management’ın kurucusu ve CEO’su, lider kripto para Bitcoin’in geleceği hakkında ilginç bir senaryo sundu. Bitcoin fiyatının artmasının, artan madencilik ve enerji kullanımı yoluyla enerji maliyetlerini ve enflasyonu nasıl tetikleyebileceğini anlatan Ackman, bu durumun doların değerini düşüreceğini ve Bitcoin’e olan talebi daha da artıracağını öne sürdü. Bu döngünün sonsuza kadar devam edip etmeyeceği veya ekonominin çökmesine yol açıp açmayacağı ise belirsiz.

Bill Ackman’dan kripto para açıklaması

Pershing Square Capital Management’ın kurucusu ve CEO’su Bill Ackman, Cumartesi günü Bitcoin dünyasına eğlenceli bir giriş yaptı ve önde gelen kripto para biriminin fiyatının yukarıya doğru giderek öngörülemeyen sonuçlara yol açabileceği bir senaryonun ana hatlarını çizdi.

Bir sosyal medya gönderisinde Ackman, artan Bitcoin fiyatının daha fazla madenciliği teşvik ettiği, bunun da enerji tüketimini artırdığı ve enerji maliyetlerini artırdığı bir durumu öngördü. Varsayımsal senaryosuna göre bu, enflasyona ve doların zayıflamasına yol açacak, Bitcoin’e olan talebi daha da artıracak ve döngüyü sürdürecek. Ackman, kara mizahla sözlerini “Bitcoin sonsuza gidiyor, enerji fiyatları hızla yükseliyor ve ekonomi çöküyor” diyerek şaka yollu bir şekilde ekledi. “Belki de biraz Bitcoin almalıyım.” dedi.

MicroStrategy ile Ackman görüşmesi mi olacak?

Gönderi tahmin edilebileceği gibi Bitcoin topluluğu içinde canlı bir tartışmaya yol açtı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, önemli Bitcoin varlıklarıyla tanınan MicroStrategy’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Michael Saylor, konuyla ilgili bire bir görüşme için Ackman’ı davet etti. Saylor, Ackman’ın potansiyel olarak Bitcoin satın alma konusundaki mantığına katılmadı. Bitcoin madenciliğinin aslında çoğu durumda diğer tüketiciler için elektrik maliyetlerini azalttığını öne sürdü.

Ackman geçmişte genel olarak Bitcoin ve kripto para birimine mesafesini korudu. 2022’de bazı kripto projelerine ve girişim fonlarına küçük bir yatırım yapıldığını kabul ederken, “Dikkatli bir yatırımcıdan ziyade öğrenmeye çalışan bir hobici olarak daha fazla yatırım yapıyorum” diyerek katılımını küçümsedi.

Ackman’ın Bitcoin ilgisi arttı

Ancak bu son sosyal medya gönderisi, Ackman’ın Bitcoin’e olan ilgisinin arttığını gösteriyor; her ne kadar Bitcoin’in geleceği hakkında şakacı bir yaklaşım olsa da. Ackman ve Saylor arasındaki fikir alışverişi, Bitcoin’in uzun vadeli etkisini, özellikle de enerji tüketimi ve küresel finansal sistemdeki potansiyel rolünü çevreleyen devam eden tartışmayı vurguluyor.

Ackman’ın senaryosu aşırı uç bir durum sunsa da, Bitcoin madenciliğinin çevresel etkileri konusunda geçerli endişeleri artırıyor. Bitcoin madenciliğini daha sürdürülebilir hale getirmenin yollarını bulmak, Bitcoin madenciliğinin devam eden ana akım benimsenmesi için büyük olasılıkla çok önemli olacaktır. Ackman’ın potansiyel Bitcoin alımına gelince, onun şakacı düşüncelerini sürdürüp sürdürmeyeceğini yalnızca zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x